czwartek, 1 listopada 2018

Druk 3D w praktyce, czyli jak z tego kawę zrobić

Druk 3D co raz mocniej wkracza w różne dziedziny naszego świata, jedni powiedzą że jest super a inni zaś że nic nie da się z tego sensownego zrobić. Czyżby ? może i druk 3D nie jest doskonały ale w wielu momentach może ułatwić nam życie. A czy da się go zastosować w ekspresach ? na to właśnie pytanie próbowałem sobie ostatnio odpowiedzieć.















              Od jakiegoś czasu jestem zafascynowany drukiem 3D i jego możliwościami wykonywania części i mechanizmów z różnego rodzaju plastików i im pochodnych. Nie posiadam jeszcze drukarki ale planuję ją samodzielnie zbudować jak tylko zdobędę trochę funduszy na ten projekt. Postanowiłem pójść na całość i nie budować budżetowego gówna aby nie tracić nerwów na nieudane wydruki 3D i aby przypadkiem nie zrazić się do tworzenia rzeczy na drukarce. Dobra drukarka to udany projekt i tego założenia będę się trzymał, lepiej coś przesunąć o miesiąc niż później wydawać pieniądze dwa razy jak to często bywa kiedy się kupi tani odpowiednik.
Ale skończmy gdybanie a zajmijmy się tym co możemy zrobić na drukarce do ekspresów kolbowych Gaggia, ktoś sobie teraz pomyśli że dobrej filiżanki do espresso nie wydrukujesz i tutaj może się mocno zdziwić gdyż a i owszem da się :) Musimy pamiętać że rynek filamentów czyli tego materiału nawiniętego na szpulę mocno się rozwiną, mamy do dyspozycji nie tylko ABS czy PLA ale też PET czy materiały z dodatkiem Carbonu, Nylony, Gumy lub innych dodatków mocno wzmacniających wydruk. Dzięki tak rozwiniętemu rynkowi filamentów możemy teraz wydrukować sobie filiżankę.


Na YT polecam kanał Thomas Sanladerer który ostatnio właśnie ową filiżankę wydrukował, na kanale znajdziecie również prezentacje drukarek czy to co ja oglądam najczęściej to testy filamentów. W filmach z filamentami znajdziecie opis danego filamentu oraz zobaczycie testy obciążeniowe oraz test z użyciem wrzątku, test z użyciem wrzątku chyba najbardziej nas interesuje bo wtedy wiadomo czy dany filament nada się na jakąś część do ekspresu gdzie przecież występują duże temperatury.


Źródło: https://www.thingiverse.com/thing:2007258

Pierwszą rzeczą jaką bym sobie wydrukował to chyba były by te wieszaczki do kolb, jakoś zawsze mam problem co z nimi zrobić a też mam dwie kolby w użyciu na podwójne i pojedyncze sito. Pewnie tą filiżankę od Thomasa też bym wydrukował ale picie kawy z plastiku jakoś mnie nie .... ? sam nie wiem to tak jak by dobrą kawę na podłogę rozlać, będzie wtedy smakowała podobnie. Chyba co do niektórych projektów podchodzić trzeba z dystansem, może i są fajne ale trzeba się skupiać na tym aby były praktyczne w użyciu.


Źródło: https://www.thingiverse.com/thing:2319146

Niski zbiornik ociekowy ?? Zacznijmy od tego kto piję kawę w kubku że potrzebuje go wsadzić pod ekspres !! Koleś kup sobie duże filiżanki :D Dobra nie będę oceniał, projekt jest i jak widać prezentuje się całkiem nieźle. Oczywiście tutaj musieli byśmy użyć filamentu odpornego na dużą temperaturę aby nie rozpłyną się nam wraz z wodą która się do niego dostanie. Tutaj też warto zastanowić się nad tym że im lepszy filament tym wyższa cena a może się okazać że wydrukowanie nowego zbiornika wyjdzie drożej niż zakup jego odpowiednika w sklepie. Jak nie spotkaliście się jeszcze z innym zbiornikiem ociekowym niż ten oryginalny to u wujka Google wpiszcie sobie Gaggia Classic Deluxe Coffee Station i waszym oczom ukarze się ładny zbiornik wykonany w 100% z nierdzewki o połowę niższy od oryginalnego.


Na filmie powyżej można podziwiać jak był drukowany zbiornik na drukarce Prusa


Źródło: https://www.thingiverse.com/thing:1976043

To by mi się bardzo przydało, może w końcu przestał bym rozsypywać kawę dookoła młynka. Fruwająca kawa wszędzie :/ , w dużej mierze to też zasługa młynka Graef CM702 gdyż ładuje on ziarna kawy po zmieleniu dodatnim ładunkiem i nawzajem się odpychają ale z tym pierścieniem nie wszystkie latały by jak szalone. W przyszłości muszę mu zrobić moda na odbieranie im ładunku po zmieleniu ale to już wam pokarzę w innym temacie.


Źródło: https://www.thingiverse.com/thing:2552376

Co do uchwytu kolby mam pewne obawy, sami pewnie wiecie że klasyczny uchwyt kolby lubi się złamać. Drukarka 3D układa materiał warstwami, taki wydruk nie oszukujmy się nie będzie trwały i może puścić na którejś warstwie a do zamocowania kolby często używamy dużej siły. Jeśli jeszcze nie połamaliście rączki kolby to wszystko przed wami :D Ja już swoją raz połamałem i pokazywałem to w TYM temacie.


Źródło: https://www.thingiverse.com/thing:2916874

Tłumik pompy wibracyjnej na drukarce 3D ? Dlaczego nie, dzięki użyciu odpowiedniego materiału i to można wydrukować. Użycie filamentu z dodatkiem gumy czy nylonu może z powodzeniem zastąpić oryginalny tłumik gumowy który jak się okazuje nie jest wcale taki tani a kosztuje 88.90zł. Kupując szpulę możemy wydrukować kilka sztuk które wystarczą nam na dłuuuuugi czas.


W filmie powyżej Thomas omawia dobór filamentu do naszych projektów, bardzo podoba mi się moment w którym dusi wydrukowane stateczki a one powracają do swojego kształtu jak kawałek gumy. Pokazuje to bardzo dobrze jak elastyczny może być wydrukowany element i że może w niektórych przypadkach zastąpić potrzebną część która powinna być wykonana z gumy. Jeśli nie chcecie oglądać całego filmu to przewińcie do momentu 5:45min i wtedy właśnie Thomas gniecie wydrukowane elastyczne stateczki.


Źródło: https://www.thingiverse.com/thing:262557

Kratka zbiornika ociekowego, tutaj znowu przydał by się hardcorowy filament. Raz że musi być odporny na temperaturę a dwa że musi wytrzymać ewentualne uderzenia oraz pod wpływem ciepła nie odkształcać się w miejscu gdzie jest postawiona filiżanka. Thomas w jednym odcinku strzelał do różnych krążków z filamentu, myślę że coś by się tam odpowiedniego znalazło :)
Kratka ma jedną zaletę, jest urocza i pasuje do czarno białego ekspresu który też planuje stworzyć już niedługo i pokazać wam na moim blogu a nawet wystawić na sprzedaż.


Źródło: https://www.thingiverse.com/thing:2851612

Pokrywa zbiornika jest elementem który często ginie. Nie jedna osoba kupiła wybrakowany ekspres Gaggia bez klapki zbiornika, ten model jest akurat od Gaggia Baby ale jeśli będzie ktoś potrzebował od Classica to mogę narysować ją w DesignSpark Mechanical. Projekt taki z powodzeniem będzie można wysłać do kogoś na drukowanie i pokrywa gotowa. Zajrzyjcie na www.allegro.pl jest tam dużo ofert drukowania na drukarkach 3D, dajcie znać w komentarzach czy chcieli byście projekt pokrywy od Gaggia Classic.
Jak już będę miał swoją drukarkę 3D też będę oferował drukowanie elementów przeznaczonych dla ekspresów kolbowych ale to raczej nie nastąpi w roku 2018 :(


Źródło: https://www.thingiverse.com/thing:76348

Pokrętło zaworu pary potraktował bym chyba raczej jako awaryjne lub docelowo wstawił jakąś stalową rurkę do środka gdyż po rozgrzaniu cały zawór ma temperaturę grubo ponad 100 stopni co może doprowadzić do stopienia filamentu jeśli źle go dobierzemy na pokrętło.


Źródło: https://www.myminifactory.com/object/3d-print-gaggia-mdf-coffee-grinder-bean-hopper-replacement-60901

Drukarka doskonale nada się do naprawy młynka żarnowego w szczególności po tym jak zbijemy kielich do którego wsypuje się kawę. Może też idealnie posłużyć do modyfikacji młynka, można zaprojektować i wykonać bardzo mały kielich dzięki któremu wsypywać będziemy tylko odmierzoną ilość kawy. Taki zmodyfikowany kielich pomoże w utrzymaniu kawy aby była jak najbardziej świeża i aromatyczna, do kielicha będziemy wsypywać tylko niewielką ilość a reszta będzie czekać w szczelnym słoiku w lodówce.


Źródło: https://www.thingiverse.com/thing:1714744

Bardziej niż ten tamper podoba mi się ten wieszaczek, chodź tamper wyszedł też niczego sobie. Ciekawe jak wagowo on wychodzi bo mój z aluminium do najlżejszych nie należy. Im dalej kopię tym fajniejsze rzeczy wynajduję a nie mogę się doczekać jak drukarka będzie tworzyć rzeczy które sam zaprojektuje.


Źródło: https://www.thingiverse.com/make:118319

Stacja tampingowa to bardzo wygodna rzecz w szczególności jak mamy fikuśną wylewkę i nie bardzo możemy oprzeć kolbę o blat, można ją też wykonać z kawałka drewna lub zamówić gumową ale ta prezentuje się znakomicie i zabiera tyle miejsca co filiżanka na blacie.
A jeśli wolicie kupić tanio gumową matę tampingową powiedzmy za około 4 do 5 dolarów to poszukajcie na www.aliexpress.com "Espresso Coffee tamper mat Silicon"


Źródło: https://www.thingiverse.com/thing:347253

Na moim blogu znajdziecie ostatnie moje perypetie z Rancilio i montażem PIDa, dokładnie tego co na zdjęciu czyli XMT7100. Nie było łatwo zamocować obudowę i przeprowadzić wszystkie kable a tu proszę łada obudowa pod ten PID z wieszakiem przystosowanym do Rancilio.

Źródło: https://www.thingiverse.com/thing:2537533

Skoro już jesteśmy przy temacie Rancilio to może jeszcze jeden komplet wieszaczków do kolb tym razem z myślą właśnie o Rancilio.


Źródło: https://www.thingiverse.com/thing:1969859

Ciekawy projekt tampera dźwigniowego, dzięki takiemu rozwiązaniu możemy mocniej ubijać kawę w kolbie jeśli brakuje nam mocy w rękach.
Mógłbym tak pisać teraz bez końca i pokazywać wam ciekawe projekty ale pewnie w połowie byście się już znudzili dlatego zapraszam was na stronę https://www.thingiverse.com/ gdzie znajdziecie masę ciekawych i darmowych projektów gotowych do wydrukowania na drukarkach 3D. Jak sami widzicie drukarka 3D ma szerokie zastosowanie nie tylko jako gadżet majsterkowicza ale także jako przydane urządzenie namnażające nam oprzyrządowanie do ekspresów kolbowych. Jeśli tymi kilkoma przykładami udało mi się wzbudzić wasze zainteresowanie drukiem 3D to bardzo mnie to cieszy, a jeśli dotarliście tutaj i nadal nie robi to na was wrażenia to oczekujcie kolejnego artykułu w którym z pewnością będę coś majsterkował niż tylko omawiał obecne możliwości tworzenia komponentów.
Pamiętajcie też że zawsze możecie przekazać mi darowiznę korzystając z przycisku na stronie, wszelkiego rodzaju dotację pomagają mi w dalszym rozwoju mojego bloga.
Pozdrawiam i do następnego moda :D

Keep calm and make coffee

3 komentarze:

  1. Świetny wpis! Wszystkie informacje jak najbardziej przydatne. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  2. Interesuję się drukiem 3D dopiero od jakiegoś czasu, natchnęła mnie ta strona: https://nowetechnologie.grupaazoty.com/. Muszę powiedzieć, że jestem zdumiony tym, jak wiele możemy stworzyć, używając niewielkiej ilości materiałów. Czekam na moje filamenty i zabieram się za tę filiżankę! Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  3. Teczka na dokumenty to praktyczne rozwiązanie do przechowywania i transportu ważnych papierów. Teczki na dokumenty są dostępne w różnych rozmiarach, kolorach i materiałach, co umożliwia wybór odpowiedniego modelu do konkretnych potrzeb. Chronią dokumenty przed zniszczeniem i zagubieniem, a także ułatwiają ich organizację. Teczka na dokumenty jest niezastąpiona w codziennej pracy biurowej, na spotkaniach biznesowych czy podczas konferencji, zapewniając porządek i profesjonalny wygląd.

    OdpowiedzUsuń