To może na początek zasada działania zaworu trójdrożnego w ekspresie Gaggia.
Źródło: http://www.stevenheaton.co.uk/blog_coffee/?p=218
Zawór trójdrożny to nic innego jak tłoczek poruszający się w polu magnetycznym wytwarzanym przez cewkę zasilaną napięciem 230v, w tym przypadku występują tutaj dwa stany czyli pod napięciem i bez napięcia dające dwa położenia tłoczka.
ENERGISED - jest to stan pod napięciem, czyli w momencie kiedy włączamy przycisk robienia kawy załącza się pompa i zawór otrzymuje napięcie na cewkę. Tłok zostaje podciągnięty do góry przez pole elektromagnetyczne wytworzone w cewce i otwiera się przepływ pomiędzy dwoma otworami, jednocześnie zamykając górny odpływ do którego jest podłączony czarny gumowy wężyk. Woda zostaje przepchnięta z bojlera do grupy a następnie ląduje na dyfuzorze i przepływa przez sito.
DE-ENERGISED - jest to stan po odłączeniu napięcia, czyli w momencie kiedy wyłączyliśmy przycisk robienia kawy. Tłok zostaje dopchnięty w dół przez sprężynę stożkową blokując przepływ pomiędzy bojlerem a grupą jednocześnie otwierając górny przepływ, dzięki temu zostaje uwolnione nagromadzone ciśnienie w układzie i wyrzucone poprzez zawór do zbiornika ociekowego.
Cewka zaworu Gaggia |
Cewka jest produktem który w przypadku spalenia możemy zakupić oddzielnie i nie musimy wcale kupować nowego zaworu wraz z cewką za cenę 180zł. Lecz jeśli naprawdę potrzebujecie zakupić sobie nowy zawór trójdrożny to znajdziemy go bez problemów w necie.
www.north.pl kosztuje on 182.29zł Brutto, jego nr. na stronie to 996530008021
www.atp-czesci.pl kosztuje on 188.82zł Netto plus 23% podatku da to nam 232.24zł Brutto nr.katalogowy to 1120366.
Jeśli chodzi o te zawory to wybrał bym ten drugi droższy, ten pierwszy jest marki Saeco i widziałem go w ekspresie Gaggia New Baby Dose w który miałem przyjemność montować zawór nadciśnienia OPV http://gaggiaclassicmods.blogspot.com/2015/05/troche-z-innej-beczki-czyli-gaggia-new.html.
Zdjęcie całej grupy Gaggia New Baby Dose |
Bardzo dobrze można porównać te zawory w filmie powyżej w którym autor wymienia zawór Saeco na większy taki jak w Gaggia Classic, film opisuje wymianę zaworu trójdrożnego w Gaggia Baby Twin w którym padł on zaledwie po kilku miesiącach pracy. Oba zawory pokazano razem na filmie w 3min i 50sek.
Do rozebrania zaworu potrzebujemy 3 klucze płaskie, pierwszy 14mm do odkręcenia cewki. Drugi 10mm do ściągnięcia górnej części mocowania wężyka i 19mm do rozkręcenia korpusu w którym pracuje tłok.
Zawór po zdemontowaniu cewki |
Zawór po zdemontowaniu górnej części mocującej wężyk. |
Zawór ze zdjęć jest już po czyszczeniu więc postanowiłem rozebrać go ponownie dla celów edukacyjnych. Po zdjęciu cewki zdemontowałem górne mocowanie wężyka, używamy do tego klucza 10mm.
Widok tłoka wewnątrz zaworu |
Od góry widać pracujący wewnątrz tłoczek, od tej strony nie ma co próbować go wyciągać gdyż trzyma go od wewnątrz sprężyna stożkowa. Jedyny sposób na jego wyciągniecie to rozdzielenie dolnej obudowy z środkową obudową do tego właśnie potrzebuję klucza 19mm.
Zawór po rozdzieleniu obudów. |
Dolna obudowa zaworu trójdrożnego |
Po rozłożeniu zaworu trójdrożnego to właśnie w tym miejscu zobaczymy najwięcej osadów z kawy czy kamienia który wytrąca się z wody. Niedomykający się zawór trójdrożny będzie puszczał parę na dyfuzor w trakcie spieniania mleka i to dosyć obwicie, u mnie było to mocno zauważalne przed wyczyszczeniem zaworu trójdrożnego. Ja do usuwania osadów używam gąbki ściernej 3M FINE jednostronnej, są to arkusze gąbki o grubości około 5mm pokryte drobnym ścierniwem. W przeciwieństwie do papieru ściernego gąbka daje się formować i wciskać we wszystkie zakamarki, dzięki niej wyczyścimy trudno dostępne miejsca oraz gwinty z osadów i nalotów. Na zdjęciu powyżej widać że korpus lśni po czyszczeniu gąbką 3M FINE, wszystko zostało dokładnie oczyszczone.
Źródło: http://chemiczna-hurtownia.pl/pl/p/Gabka-scierna-na-piance-Fine-3M-03809-115-x-140-mm/194
Koszt jednego arkusza gąbki 3M FINE to około 5zł, nie są to astronomiczne koszty a ułatwi nam ona życie w czyszczeniu czy polerowaniu elementów.
Ostatnio odkryłem że podobną gąbkę można kupić w sklepach z lakierami samochodowymi i to w dodatku z metra. Używa się jej w różnych gradacjach do szlifowania i polerowania lakieru samochodowego, zatem warto zajrzeć do jakieś pobliskiego sklepu przed jej zakupem w internecie.
Tłok zaworu trójdrożnego, widok z góry. |
Tłok zaworu trójdrożnego widok części która dochodzi do dolnego korpusu i go uszczelnia. |
Jeśli przyjrzymy się tłoczkowi który pracuje wewnątrz to z dwóch stron zauważymy gumowe uszczelki.
Po wyciągnięciu dolnej uszczelki która dolega do korpusu wewnątrz znajdziemy jeszcze kilka elementów. Do wyciągnięcia tej uszczelki potrzeby będzie jakiś cienki śrubokręt ale nie za ostry aby jej nie uszkodzić gdyż nie dokupimy jej nigdzie.
Tłoczek zaworu z wyciągniętymi elementami. |
Zawór trójdrożny w przekroju. |
W taki oto sposób zawór trójdrożny jest rozebrany na części pierwsze, po czyszczeniu oczywiście kolejność odwrotna do obecnej :)
Keep calm and make coffee
Cześć. Świetna robota. Pewnie miałeś styczność z tym zaworem https://north.pl/karta/996530008021-elektrozawor-do-ekspresu-do-kawy,735-UY-1321.html?
OdpowiedzUsuńWłaśnie taki mam. Niestety padł, a chyba jest nierozbieralny? Zgadza się? Bo widzę, że górna część jest sprasowana, a nie przykręcana.
Hej, oczywiście że jest rozbieralny tylko w mniejszym stopniu. Góra owszem jest zaprasowana ale jak ściągniesz cewkę to pod nią będziesz miał miejsce na klucz który pozwoli ci rozdzielić zawór na dwie części. Zerknij do kilku moich ostatnich tematów to znajdziesz tam zdjęcia tych zaworów w trakcie czyszczenia oraz po czyszczeniu.
UsuńCześć, wymieniłem w mojej Gaggia BT zawór na ten z north. Pięknie wszystko działało dopóki nie załdowałem kolby z kawą. W pewnym momencie przestał pompować wodę, niby coś tam buczy ale woda nie leci. Masz pomysł co może być nie tak? Pozdrawiam Łukasz
OdpowiedzUsuńA patrzałeś czy przypadkiem jakiś syf go nie zatkał ? Spróbuj zrobić backflusj może pomoże bez konieczności rozbierania.
UsuńHej, czyściłem i odkamieniałem. Dziś rano bez kolby działał normalnie. Po załadowaniu kolby z kawa, wszystko było ok (jak poprzednie) przez jakieś 5 sekund. Wyglada to tak jakby pompa przestawala dzialać. Teraz tylko pstryka i cichutko buczy, pare kropel z prysznica poleci :(
UsuńNo to faktycznie jak masz objawy że pompa ci cichnie to wygląda raczej na uszkodzenie pompy a nie elektrozaworu, na szczęście pompa nie jest dużym wydatkiem bo z przesyłką zapłacisz max 60zł. Tylko teraz pytanie czy przypadkiem nie kupiłeś nowego elektrozaworu niepotrzebnie myśląc że to jego wina ?
UsuńMoże tak być :) gorzej jak kupię pompe i nadal będzie problem. Powiedziałem A to i B powiem. Dzięki i pozdrawiam
UsuńWymieniłem pompe i działa elegancko :) Dzięki za wszelakie wskazówki, pozdrawwiam
UsuńZa wcześnie się pochwaliłem :( Działa ale ciśnienie jest bardzo małe. Pompa chodzi cichutko. Jak odkrece spieniacz działa normalnie
UsuńCzyli nadal masz gdzieś coś zapchane, jak często ściągasz dyfuzor i czyścisz pod nim ? Może masz tam dużo kamienia, ściągnij sito i dyfuzor i sprawdź jak wtedy leci woda. Musisz wykluczyć wszystkie usterki mechaniczne, skoro masz nową pompę i zawór to albo masz zapchane kanały w grupie albo kamień pod dyfuzorem i zapchane sito.
UsuńEwentualnie możesz mieć jeszcze usterkę elektroniki, napięcie na elektrozawór idzie przez fototraik. Jeśli sprawdzisz ekspres pod kątem mechanicznym weź multimetr i sprawdź czy na stykach pojawia się pełne napięcie 230v, fototraik może być uszkodzony i nie przewodzi prawidłowo a co za tym idzie że cewka otrzymuje niepełne napięcie lub zanika ono po chwili.
Dzień dobry , mam podobny problem pompa wymieniona zabieram się za zawór najpierw sprawdziłęm cewkę i ona cyka tzn przełącza , później rozkręciłem zawór i tutaj pytanie czy jak się dmucha w te dziurki w korpusie zaworu (raz w jedną raz w drugą to czy kanały wewnątrz zaworu są takie same ? pytam ponieważ próba dmuchnięcia powoduje że w jednej dziurek trzeba użyć większego ciśnienia aby przepchać powietrze czy tak ma być czy też jedna z dziurek może być zapchana jakimś osadem ?
OdpowiedzUsuńpozdrowienia .
Piotr
Masz dwa różne otwory w zaworze, wystarczy spojrzeć na jedno ze zdjęć powyżej. Lewy kanał ma otwór około 2.5mm a prawy 0.8 - 1.0 mm.
UsuńTen artykuł jest bardzo ciekawy.Każdy powinien wejść na ten artykuł.
OdpowiedzUsuńDzien dobry, mam prośbę o pomoc, miałem przeciek z grupy podczas spieniania i problem ze spienianiem mleka. Wymieniłem zawór trójdrożny, spełnianie mleka nieco sie poprawiło ale woda przecieka nadal, nieco mniej jak przy starym zaworze ale nadal przecieka, co może być przyczyną moze termostat ?
OdpowiedzUsuńNo dobra zawór wymieniłeś ale skąd cieknie ? No i co ma z tym wspólnego termostat ???
UsuńHi, małe pytanko - problem z zaworem (podmieniłem z innego Classica) to na pewno zawór, wyglada na drożny i czysty podejrzewam cewkę ale nie wiem jak ją sprawdzić czy wystarczy przyłożyć 220v jak cewka jest założona na zaworzę i sprawdzić czy "cyka"
OdpowiedzUsuńpozdrawiam
Może być cewka lub ekspres jest zapchany gdzieś dalej ? Raz też myślałem że zawór padł a okazało się że zapchany był pod dyfuzorem, ale ogólnie to tak jak piszesz czyli przyłóż napięcie do cewki i zobacz czy jest jakiś odgłos z zaworka
UsuńDzięki za odpowiedź. Byłem pewny że to ten zawór bo przełożyłem z innego Classica i wszystko było ok. Jeszcze raz zabrałem się do tematu podłączyłem cewkę pod 230v i zacykała więc jeszcze raz rozebrałem zawór (to ta biedniejsza wersja nie odkręcana od góry tylko wpracowana) i najpierw WD40, potem Kontakt do styków potem kwas cytrynowy i tępą igłą powciskałem lekko sprężynki od góry od dołu no i voila!
UsuńDzień dobry, a co może być przyczyną objawu, że po czyszczeniu zaworu trójdrożnego (był zatkany) w czasie parzenia kawy woda lekko cieknie przez rurkę do tacki ociekowej ?
OdpowiedzUsuńPrawdopodobnie jest uszkodzony, w momencie gdy robisz kawę zawór powinien blokować wypływanie wody przez rurkę do zbiornika. Jeśli nie blokuje prawidłowo to albo jest uszkodzony albo podszedł jakiś syf i w trakcie ekstrakcji nie jest on w stanie zamknąć się całkowicie ?
UsuńDziękuję, prawdopodobnie druga przyczyna. No to rozkręcam jeszcze raz :-)
OdpowiedzUsuń