niedziela, 18 kwietnia 2021

Gaggia V1 w obudowie V2 plus PID i Manometr, zbudowana i czeka za nowym właścicielem :)

To miał być mój nowy ekspres :) Miał bo się rozmyśliłem i to nie będzie mój nowy ekspres gdyż może być twój jeśli chcesz. Postanowiłem złożyć V1 na obudowie V2 i możliwie najlepszych częściach jakich znajdę bo chciałem w kuchni coś nowszego ale stało się tak a nie inaczej że po skończeniu tego ekspresu postanowiłem go sprzedać. A więc może szukasz właśnie ekspresu ? Jeśli tak to zapraszam do tematu w którym zobaczysz jak go zbudowałem :)










          Od pewnego czasu kupuję z sieci co popadnie, jeśli jest jakiś złom Gaggia to staram się go zdobyć i w taki oto sposób trochę tego złomu mi się uzbierało włącznie z najnowszym modelem V3 :) Na samym początku stwierdziłem że sobie coś złożę nowego ale później kupiłem Rancilio i teraz sam nie wiem przy czym mam pozostać dlatego ten egzemplarz postanowiłem zrobić dla kogoś z was. Tak wiem obiecywałem egzemplarz V3 i zrobiłem go tylko brak czasu na życie nie pozwolił mi zrobić o nim tematu gdyż sprzedał się zanim temat powstał :( i odpuściłem już pisanie postu o czymś co już poszło w niepamięć ale zostawię wam link do kilku fotek które zrobiłem w trakcie budowy modelu V3 LINK
No dobrze ale nie o V3 będzie mowa tylko o V1 po liftingu :) Dlaczego jest to V1 po liftingu ? gdyż postanowiłem zbudować ją na obudowie od modelu V2 który ma już nowe mocowanie pompy co daje pewne korzyści w postaci lepiej umocowanej pompy ale też pewne minusy w postaci braku miejsca z którym należy sobie jakoś poradzić :/

Gaggia dawca po nieudanym transporcie :(

Odzyskiwanie obudowy od V2

Gaggia V2 dotarła do mnie z pewnymi obrażeniami :( została źle spakowana i kurier uszkodził lejek do wlewania wody do ekspresu, a więc lejek muszę zamówić z www.north.pl a jego numer katalogowy to 421944036461.

Odwiercenie otworu pod wkręt

Montaż nitonakrętki pod gwint M4

Pierwszą modyfikacją jaką zrobiłem było odwiercenie w obudowie otworów pod wkręty, zawsze mnie irytowały te wkręty które się wyrobiły w mojej starej Gaggia dlatego na dzień dobry odwierciłem je i zamontowałem nitonakrętki pod gwint M4 aby nie wyrabiały się w przyszłości.

Wykonanie wszystkich potrzebnych otworów montażowych.

Otwory montażowe pod SSR oraz wzmocnienia podłogi.

Skoro jesteśmy przy wierceniu to musiałem wykonać otwory montażowe pod przekaźniki SSR, wprowadziłem też wzmocnienia podłogi na której spoczywa pompa bo pewnie ci co czytają bloga to wiedzą że w nowych modelach V1 oraz V2 produkowanych w ostatnich latach ta podłoga lubi się urwać i lata wtedy jak oszalałą dlatego za w czasu wykonałem jej wzmocnienia w postaci nitów.

Otwory montażowe pod XMT7100

Otwór montażowy pod manometr.

Wiercąc dalej wykonałem otwory pod XMT7100 oraz duży otwór w obudowie pod manometr który już czeka i się kurzy gdzieś w magicznej szafie z innymi częściami :) Ps. szafa tam z tyłu po lewej :P

XMT7100 w obudowie plus przycisk podświetlenia.

XMT7100

XMT7100 umieściłem trochę tak z boku a to dlatego że dostałem w sklepie elektronicznym taki mały fajny przełącznik który idealnie pasował mi na front jako włącznik podświetlenia zbiornika wody. Otwory w obudowie oczywiście muszą idealnie pokrywać się z tymi wywierconymi w obudowie Gaggia.

Zawory

Wszystkie elementy grupy przed montażem

Części do grupy wybrałem najlepsze jakie posiadałem w swojej kolekcji, wszystkie wyczyszczone z nowymi oringami sylikonowymi. Z nowych rzeczy jest tutaj dyfuzor oraz uszczelka grupy Cafelat z sylikonu. Zawór pary został przerobiony na rozbieralny oraz dokładnie wyczyszczony, w uchwycie grupy usunąłem starą rurkę miedzianą i zastąpiłem ją z stali nierdzewnej.

Bojler w idealnym stanie po wyczyszczeniu

Nowy dyfuzor oraz nowa uszczelka Cafelat


Bojler pochodzi z odzysku z jakiejś Baby ale była ona tak mało używana że nie ma praktycznie na sobie żadnych śladów używania i po ściągnięciu nalotu z aluminium znów wygląda jak z fabryki :)

Grupa po zmontowaniu

Grupa po zmontowaniu

Grupa została zmontowana na nowych śrubach M6 z stali nierdzewnej, nowemu właścicielowi dadzą one gwarancję iż w przypadku jakiegokolwiek wycieku nie spowodują one zniszczeń przez to że utkną w grupie lub bojlerze po skorodowaniu. Zamiast czujnika bimetalicznego bojler otrzyma nowy czujnik z gwintem M4 który będzie spięty z PIDem XMT7100

Uchwyt do montowania rurki odprowadzającej nadciśnienie.

Nowa wylewka pary Rancilio V1 z https://www.coffeesite.pl

Klawiatura z modelu V1

Ekspres musiałem dalej uzupełnić o kolejne brakujące elementy, pierwszym był uchwyt rurki fi 6mm aby odprowadzać nadmiar ciśnienia z zaworu trójdrożnego. Drugim elementem to wylewka pary od Rancilio Silvia z strony https://www.coffeesite.pl oraz klawiatura również pochodząca z modelu V1. Części z modelu V1 pochodzą z egzemplarza który kiedyś kupiłem na części a okazało się że w nim jest uszkodzona obudowa a konkretnie to odpadła całkowicie podłoga w ekspresie tam gdzie jest pompa oraz uchwyt grupy :/ Na chwilę obecną obudowa czeka w piwnicy na lepsze jutro lub złom ?

Klawiatura zamontowana

Grupa zamontowana w obudowie.

Przekaźniki SSR oraz obudowa PIDa zamontowane.

Gaggia w trakcie składania.

Gaggia jeszcze bez założonego manometru.

Ok czas pchać wszystko do środka :) Przekaźniki SSR zamontowałem za lejkiem obok pompy wibracyjnej, miejsca jak się okazało jest na styk a wszystko przez ten uchwyt od pompy wibracyjnej który ma jeszcze w sobie miejsce na elektronikę której obecnie już jest brak. Nawet się zastanawiałem czy by tam nie wsadzić jakiś kawał żelastwa dzięki czemu ekspres stał by się stabilniejszy i możliwe że pompa nie przenosiła by aż takich drgań na obudowę ? 

Modyfikacja XMT7100 do zasilania LED

Popełniłem kolejną modyfikację XMT7100, tym razem żadne kable nie wystają z sterownika :) Wykorzystałem nigdzie nie podłączony pin od uziemienia aby wyprowadzić GND układu na zewnątrz. XMT7100 na swoich wyjściach na stałem podaje V+ zaś włącza lub wyłącza na wyjściu GND tak trochę odwrotnie niż by nam się wydawało więc pin z napięciem dodatnim jest zawsze zasilany a musimy tylko sobie skombinować masę do tego aby zasilić nasz panel LED w zbiorniku. No i teraz napięcie możemy wziąć z któregokolwiek dodatniego pinu przekaźników SSR a GND bierzemy z połączenia które zrealizowałem i mamy bez zbędnych kabli zrealizowane podświetlenie zbiornika :D

Rezystor pomiędzy panelem LED a zasilaniem.

W tym przypadku też zastosowałem niewielki rezystor ograniczający prąd, panel LED powinien otrzymać 12V napięcia zaś z XMT7100 w zależności od egzemplarza będzie to od 14 do nawet 16 woltów.

Panel LED ciepły IP67

Panel LED po przyklejeniu.

Panel LED założony nad zbiornikiem 

Panel jaki zastosowałem jest całkowicie odporny na działanie wilgoci i parowanie wody nic mu nie zaszkodzi, ledy są całkowicie zalane jakimś bezbarwnym klejem i tak naprawdę są wstanie nawet pracować pod wodą jak by się ktoś uparł :)

Modyfikacja okablowania Gaggia

Gaggia po modyfikacji okablowania

Z racji iż ma to być projekt bliski ideałowi to postanowiłem zmodyfikować całkowicie okablowanie, wykorzystałem do tego celu resztki okablowania z modelów V3 oraz Baby jakie mi pozostały i zamiast bawić się w jakieś złączki i konektory to przewody zostały przedłużone i na ich końcach są dopiero właściwe końcówki. Brakuje mi jeszcze w moim osprzęcie zaciskarki do konektorów kontowych dlatego musiałem przerabiać elektrykę zamiast tworzyć ją od podstaw stąd moje stwierdzenie że jest to projekt bliski ideałowi a nie idealny.

Gaggia po założeniu manometru

Manometr po podłączeniu

Ostatnia prosta to podłączenie manometru oraz trójnika na pompie, tutaj potrzebne mi były trzy nowe elementy. Jednym z nich jest oczywiście sam manometr który zakupicie tutaj https://ebarista.pl/catalog/product/view/id/6716/s/1245001-pressure-gauge-pump-%25c3%25b8-41-mm-0%25c3%25b716-bar/?qty=1 w cenie w jakiej ja nie miałem okazji do tej pory kupować ??? i mój egzemplarz poprzednio kosztował praktycznie dwa razy więcej :( Drugim elementem jest nowe kolanko pompy oraz trójnik wpięty pomiędzy pompę a zawór OPV który posłuży do podpięcia manometru no i oczywiście jeszcze wężyk 6/4mm aby to wszystko razem połączyć :) No dobra czyli w sumie cztery rzeczy a nie trzy :P

Ekspres po ukończeniu :D

W taki oto sposób wygląda na to że po mału mogę przenieść się na testy do mojej kuchni bo ekspres jest już skończony i wszystko jest na swoim miejscu ?? No dobra nie wszystko, jeszcze muszę dociąć nową rurkę odprowadzającą nadmiar ciśnienia z zaworu trójdrożnego :D

Ekspres na testach.

No dobrze, rurka z stali nierdzewnej na swoim miejscu i czas porobić trochę testów na nowym sprzęcie :) Podświetlenie zbiornika jest delikatne i przy zgaszonym świetle daje taką subtelną poświatę, jak bym zastosował białe LEDy świeciły by one mocniej i wydaje mi się że wtedy oświetlają zbyt wiele. Musicie pamiętać też o tym że zbyt dużo światła w zbiorniku to większy problem z glonami, ja u siebie nie stosuje podświetlenia bo w Kaliszu woda jest bardzo żywa i tak mam na co dzień problem z glonami :/ więc takie światełko nie u każdego zda egzamin.

XMT7100 w trakcie pracy

Ekspres w kuchni na testach.

Ekspres w trakcie wygrzewania :)

Konstrukcja przeszła moje oczekiwania :) Ekspres wyszedł naprawdę wyśmienicie a egzemplarz manometru który zakupiłem prawie idealnie zgrywa się z manometrem na kolbie. Manometr na kolbie idealnie pokazał mi 8bar zaś manometr który wbudowałem pokazał 8.5bar, co będziecie mogli zaobserwować na filmie który dla was planuje nagrać. Manometry w ekspresach nie ukrywam że są słabej jakości i tak się cieszę że błąd wyszedł zaledwie 0.5 bara bo zdarzały mi się egzemplarze które dawały nawet 1bar różnicy pomiędzy kolbą a pompą co trzeba uwzględnić podczas pierwszych pomiarów ekspresu.
PID działa tutaj z czujnikiem typu K zakupionym na ALI https://pl.aliexpress.com/item/32844234376.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.27425c0f556w7o A jeśli zapytacie mnie dlaczego Typ K a nie PT100 to powiem wam że nie wiem dlaczego ale te typu K sprawują się lepiej, podejrzewam że te PT100 są podrabiane i nie dają one dobrych rezultatów a bynajmniej u mnie i temperatura mocno mi na nich skacze ? Dlatego powróciłem do starego sprawdzonego czujnika Typu K.

Gaggia Classic

Jeszcze jedno zostało do zrobienia, jeszcze muszę zamknąć w całość nowym plastikowym lejkiem czy jak kto tam woli wlewem do wody.

Montaż nowego wlewu do wody.

Wlew umocowany na nowe śruby m4 stal nierdzewna.


Gaggia Classic, prace zakończone :D

Na sam koniec jeszcze krótki film :) Aby lepiej zrozumieć to co zrobiłem i jak działa ekspres możecie zobaczyć na filmie na moim kanale Youtube. Miałem nie robić filmu bo szkoda mi na nie czasu ale przy okazji umieściłem tam parametry do PIDa i pokazałem jakie uzyskałem spadki temperatury w trakcie za długiej ekstrakcji gdy nawaliłem za dużo kawy do kolby :P


Jeśli macie jakieś swoje sprawdzone parametry to zapraszam do komentowania, w sumie przydało by się kiedyś jakiś temat zrobić o parametrach PID z czym to się tam je itp :) Ps. nie zapomnijcie dać lajka po obejrzeniu filmu, wtedy wiem że lubicie moją pracę :)

Gaggia przygotowana do przywitania nowego właściciela.

Ekspres oczywiście oferuję z kolbą oraz dwoma sitami a jak się dogadamy to może i z dwoma kolbami aby było wygodniej :) 
Mam nadzieję że moje modyfikacje przypadną wam do gustu :) Ekspres wystawiam na OLX tak szybko jak to tylko będzie możliwe, a właśnie na początku pisałem że Rancilio kupiłem. Raczej nazwał bym to Rdzacilio :( Eh ale to tak jest jak się coś kupuje na odległość a nie widać tego co jest pod maską więc czeka mnie maaaaaaasssaaaaaa pracy tej jesieni :)


Keep calm and make coffee

1 komentarz:

  1. Hi

    Would it be possible for you to elaborate on what resistor you used between the PID modified 12v output and the 12v LED Strip? Is it a 470 ohm resistor?

    Thank you

    OdpowiedzUsuń