Sterownik XMT7100 jak i wiele podobnych PIDów działają na tych samych zasadach, każdy z nich steruje jednym przekaźnikiem SSR oraz posiada jeden przekaźnik mechaniczny z cewką i ruchomymi częściami do sterowania alarmem. Co ma na celu przerobienie PIDa na dwa przekaźniki SSR, ano mianowicie oprócz sterowania tylko zaparzaniem kawy będziemy mogli sterować temperaturą odpowiedzialną za spienienie mleka. Dzięki takiemu rozwiązaniu podczas spieniania mleka nie będzie następował duży spadek temperatury na bloku i nie odczujemy spadku ciśnienia pary w trakcie spieniania mleka, a może raczej nie odczujemy aż tak mocno.
Pewnie zastanawiacie się czy można to rozwiązać w inny sposób bez konieczności lutowania sterownika ? Odpowiedz brzmi, tak można. Rozwiązanie takie w którym nie przerabiamy PIDa ma jedną wadę, do sterowania drugim przekaźnikiem SSR będziemy używać na pięcia 230V i będzie nam potrzebny przekaźnik typu AC - AC. Nie jestem zwolennikiem sterowania wysokimi napięciami dlatego własnie przerabiam sterownik PID na dwa przekaźniki SSR.
Jak wygląda takie sterowanie bez przerabiania w praktyce, pierwszy przekaźnik podłączamy normalnie DC -AC i sterujemy nim za pomocą napięcia około 12v, jest to przekaźnik do zaparzania kawy. Przekaźnikiem do spieniania mleka sterujemy przez kolejny przekaźnik ?? Trochę to pogmatwane ale tak to własnie wygląda, na wbudowany przekaźnik mechaniczny w PIDzie podajemy napięcie 230v. Kiedy przekaźnik je przepuści to napięcie wysteruje przekaźnik SSR AC -AC, wyjście nr.2 jest to wyjście dla alarmu i możemy tam dokładnie sprecyzować kiedy przekaźnik ma zostać włączany i kiedy wyłączony. Docelowo miało to służyć właśnie zamontowaniu alarmu kiedy PID przekroczył zadaną temperaturę to syrena się włącza i kiedy z niej zejdzie to się wyłącza lub odwrotnie że włączona jest kiedy temperatura jest za niska. Wszystko wydaje się super ale kiedy zespawamy styki w przekaźniku mechanicznym to temperatura będzie rosła aż nie spali nam się zabezpieczenie na bojlerze, dlatego własnie warto przerobić go z przekaźnika mechanicznego na przekaźnik SSR aby uniknąć zespawania styków przez napięcie 230V.
Jeszcze inne rozwiązanie to upchanie gdzieś zasilacza 12V i podanie napięcia 12V na mechaniczny przekaźnik a następnie z niego na normalny przekaźnik DC - AC. Chyba muszę to rozrysować bo słowami ciężko czasami coś wytłumaczyć jak się samemu wie jak to działa ale się nie wie jak to napisać :)
Diagram podłączenia i wysterowania drugim przekaźnikiem przez 230V |
Na pierwszy ogień pójdzie diagram połączeń z użyciem drugiego przekaźnika AC - AC i sterowania napięciem 230V. Jak już mówiłem nie jestem zwolennikiem tej metody i traktuję ją jako ostateczność gdyż napięcie 230V przepuszczone przez mechaniczny przekaźnik PIDa może ładnie zespawać jego styki oraz jest jeszcze kwestia trwałości takiego przekaźnika. Jako część mechaniczna ma on kilkukrotnie mniejszą żywotność od przekaźnika SSR a w przypadku awarii mechanicznego przekaźnika konieczne jest wtedy rozebranie PIDa i wlutowanie następnego co nie jest tak szybkie jak wymiana przekaźnika SSR.
Diagram połączeń, drugi przekaźnik zasilany przez dodatkowy zasilacz. |
Drugie rozwiązanie to wysterowanie przekaźnika DC - DC poprzez zasilacz np. 12V lub jakiś inny nie przekraczający napięcia 32V. Owszem zwiększy to żywotność przekaźnika wewnątrz PIDa oraz zmniejszy ryzyko sklejenia się styków ale nie zmieni to faktu że nadal sterujemy mechanicznym przekaźnikiem który może się po prostu popsuć, zawiesić lub nie zwierać prawidłowo z powodu zaśniedziałych styków.
Diagram połączeń po przerobieniu PIDa na dwa przekaźniki SSR |
Tutaj już mamy najprostszy możliwy schemat połączeń, po przerobieniu PIDa. Uważam że jest to najlepsze rozwiązanie a pozostałe dwa od góry powinniście traktować jako ostateczność przez duże O.
Pozostaje mi teraz zaprosić was do obejrzenia mojego nowego filmu w którym zobaczycie jak przerobić PIDa XMT7100 na dwa przekaźniki SSR DC -AC i sterować dużymi prądami za pomocą niskich bezpiecznych napięć. Nie zapomnijcie zostawić łapki w górę na YouTube oraz zadawajcie pytania w komentarzach, ciesze się że dostaję od was maile ale jeśli macie jakieś pytanie związane z danym tematem to piszcie pod nim aby odpowiedzi posłużyły też innym za pomoc.
Keep calm and make coffee
OdpowiedzUsuńCześć i gratuluję zmiany, czy możesz przesłać mi programowanie XMT7100 do monitorowania dwóch temperatur? Dziękuję.
Ale co tu przesyłać nie rozumiem ??
UsuńDzień dobry,
OdpowiedzUsuńNatrafiłem na modyfikację, przyznam że potrzebuję dokłądnie tego typu przeróbki.
Pytanie brzmi, jakie obciążenie wytrzyma sterownik?
W moim przypadku zachodzi koniecznośc 2x2000W.
Obejrzałem filmik i już rozumiem.
OdpowiedzUsuńPozdrawiam
Hi,
OdpowiedzUsuńI'm really impressed with all your work.
I'm wondering if you actually have the circuit diagram of the XMT7100, or you worked it out by eye and experience?
Keep up with the good work.
Kind regards
Peter
Dzień dobry
OdpowiedzUsuńJakie wartości temperatur w sterowniku ustawił Pan dla parametrów SV, AH1, AL1 ?
Pozdrawiam
Nie pamiętam ? To nie był sterownik podłączony do mojego ekspresu a jedynie przykład przerobienia sterownika.
UsuńHello and thank you for this great information. Made your modifications to PID relay and wired up new SSR for steam. Original setup was for only brew temp and not steam. Wondering why it didn't work after finishing setup. The steam switch light was constantly on and the brew temp as displayed on the PID stayed at room temp and didn't move. Boiler never turned on. Removed the steam thermostat wires from SSR and attached them back to steam thermostat and everything worked like it did before. Wondering if new SSR is faulty. Any ideas? Thanks!! Also programmed the PID as you recommended.
OdpowiedzUsuńI just had this same issue - switching PID terminal 4 to be negative(-) and terminal 5 positive(+) from SSR solved it for me.
Usuń