niedziela, 7 lutego 2016

Siostry czyli Gaggia Deluxe i Gaggia Selecta Deluxe

A oto i siostry dwujajowe :) Mimo iż zewnętrznie wyglądają inaczej w środku obie posiadają tą samą grupę. Zajrzyjmy zatem co tam pod obudową się kryje ......... ?














             Zacznijmy zatem od uchwytu grupy który z zewnątrz na pierwszy rzut oka wygląda normalnie to już pod maską widać zauważalne różnice.


Tutaj miejsca na zawór trójdrożny nie znajdziemy te modele go nie posiadają, jest tylko mocowanie do złączki do której podłączony będzie wężyk doprowadzający wodę z pompy.


Normalnie w tym miejscu powinien znajdować się zawór nadciśnienia OPV który zmniejsza nam ciśnienie z 15bar na ustalone przez nas, lecz tutaj zawór znajdziemy bezpośrednio na wylocie pompy wibracyjnej.

Zawór umieszczony za pompie wibracyjnej.


Zawór OPV zamontowany na pompie ?, z jednej strony znajduje się podłączenie do wężyka ciśnieniowego. Na drugim końcu mamy wylot wraz z regulacją ciśnienia, aby dokonać regulacji ciśnienia zdejmujemy czarną gumową nasadkę i wkręcamy lub wykręcamy śrubkę płaskim wkrętakiem. Śruba jest zabezpieczona przed wykręceniem i nie wystrzeli nam jeśli wykręcimy ją zbyt mocno. W Part Diagram widnieje jako nr.27 "Safety valve" jeśli chodzi o jego działanie a raczej niedziałanie to ciężko tu się wypowiadać. Zrobiłem test ciśnienia na maksymalnie wykręconej śrubie i ekspres dobił do 14bar ????? Ten sam efekt osiągnąłem przy śrubie wkręconej do oporu ???? Przy systemie Perfect Crema ciśnienie jest ok ale zapomnijmy w tym momencie aby zrobić dobre espresso.

Zawór OPV zdemontowany, widoczny nalot zablokował zawór.

Chciałem sprawdzić ciśnienie używając zaworu z Gaggia Selecta Delux ale jak widać na zdjęciu powyżej jest on w gorszym stanie niż poprzednik a śruba regulacyjna ani drgnie tak się wszystko zapiekło. Wcale się nie dziwię że widywałem tematy na zagranicznych forach w których ludzie przerabiali ekspresy na inne zawory OPV.


Źródło: http://coffeesnobs.com.au/brewing-equipment-midrange-500-1500/18286-newbie-gaggia-deluxe.html

Zdjęcie powyżej pokazuje przerobioną Gaggia Coffee Deluxe na inny zawór OPV, z resztą jest bardzo podobny do tego którego ja sam montowałem w Gaggia New Baby Dose tutaj: http://gaggiaclassicmods.blogspot.com/2015/05/troche-z-innej-beczki-czyli-gaggia-new.html
Ok, skoro nie mamy zaworu trójdrożnego to jak woda wydostaje się przez uchwyt grupy ? Po prostu, klasycznie za pomocą gumowego tłoczka i sprężyny która cofa się pod naporem ciśnienia.

Tłoczek zaworka trzymającego ciśnienie.

Cały zaworek wraz z wkładem.

Sprężyna wraz z tłoczkiem schowana jest w zaworku który widnieje na zdjęciu powyżej a dopiero później całość wkręcona jest do uchwytu grupy. Z biegiem czasu sprężyna może nam osłabnąć a w gumowym tłoczku powstać wgłębienie w miejscu gdzie jest dociskany wtedy ekspres zaczyna przeciekać i puszczać parę. Na całe szczęście tłoczki są stosowane do dziś w różnych modelach więc bez problemu się w nie zaopatrzymy. Ja ostatnio wymieniałem znajomemu tłoczek w Gaggia Espresso Pure, a tłoczek i sprężynę zakupiłem od Saeco Nina gdyż stosowane są te same podzespoły co w Gaggia. Części dostaniemy na www.north.pl gumowy tłoczek kosztuje 9.99zł Nr katalogowy: S3K-BU-CLM3-DHP zaś sprężyna dociskowa 9.99zł Nr katalogowy: 6MK-BF-CLM3-DHP.

Zaworek grupy Gaggia Selecta Deluxe oraz Gaggia Deluxe.

Jeśli potrzeby byłby wam jednak cały nowy zaworek grupy to jest on także do dokupienia, lubią one pękać podczas odkręcania jeśli są zapieczone. Zawór dostępny jest na www.north.pl jego numer katalogowy to: 732-ZD-2408, ten mały zaworek nie jest tani kosztuje 62zł plus 10zł za przesyłkę.



Moja Gaggia przecieka, tłoczek nie trzyma ciśnienia i w trakcie spieniania mleka duża część ciśnienia ucieka przez uchwyt grupy. Nagrałem film, możecie go obejrzeć powyżej co się dzieje kiedy tłoczek nie trzyma ciśnienia w trakcie włączonego ekspresu na tryb spieniania mleka.

Uchwyt grupy z wyciągniętym wkładem zaworka.

Uchwyt grupy z zamontowanym korpusem zaworka.

Kompletny uchwyt grupy z zamontowanym zaworkiem gotowym do działania.

Na zdjęciach powyżej widać jak wygląda wszystko po zmontowaniu, wystająca sześciokątna śruba będzie schowana w wycięciu dyfuzora. Środkowe zdjęcie przedstawia wkręconą pierwszą część, przeważnie przy demontażu wpierw wychodzi sześciokątna śruba później tłoczek i sprężyna a na sam koniec zostaje do wykręcenia ostatnia część. Tutaj potrzebujemy bardzo szerokiego śrubokręta lub kawałka doszlifowanej blachy o szerokości 14.4mm max, chyba że mamy tak zwane wykrętaki do zerwanych śrub to oczywiście też możemy ich użyć.

Zawór pary z dodatkowym zaworkiem kulowym.

Zawór pary z wbudowanym zaworem kulowym ???? No właśnie nie mogę tego rozgryźć jak to dokładnie ma działać ale wydaje mi się że ten zaworek został zastosowany ze względu braku zaworu trójdrożnego. Prawdopodobnie to on odpowiada na upuszczanie nadmiaru ciśnienia nagromadzonego w kolbie ale nie jestem do końca pewien mojej teorii.

Po lewo Gaggia Selecta Deluxe, po prawo Gaggia Deluxe

Po lewo Gaggia  Deluxe, po prawo Gaggia Selecta Deluxe

Gaggia Selecta Deluxe klawiatura oraz elektryka

Gaggia Deluxe widok od wewnątrz na nietypowe wnętrze.

Tyle jeśli chodzi o wspólną grupę tych modeli, bojler jest taki sam w obu ekspresach i taki sam jak w Gaggia Classic. Obudowa to już kwestia gustu, Gaggia Deluxe w przeciwieństwie do innych modeli posiada plastikowy panel z przełącznikami i z pewnością ten panel wyróżnia ją z pośród innych modeli.

Gaggia Deluxe górna porywa.

Rożnica jest też zauważalna w górnej pokrywie ekspresu, jej przedni kształt jest inny i dopasowany do tego plastikowego frontu.

Gaggia Deluxe słabe mocowanie dolnej blachy.

Gaggia Deluxe widok bez elektryki.

Gaggia Deluxe defekty i źle zgrzana obudowa.

Jeśli chodzi o wnętrze to tutaj mocno można się doczepić mocowaniom dolnej płyty do której przykręcony jest uchwyt grupy, zgrzewy są wykonane niestarannie i istnieje ryzyko że kiedyś puszczą. Mam już jedną obudowę w mojej kolekcji w której odleciała całą dolna płyta która trzyma grupę, jak dla mnie jest to rzecz którą osobiście bym poprawił spawarką.


Źródło: http://www.gaggiausersgroup.com/index.php?topic=270.0

Nietypowa obudowa oraz wygląd Gaggia Deluxe bardzo mi się podoba. Do gustu przypadł mi mod jaki znalazłem w internecie a który widzicie na zdjęciu powyżej, ładny niebieski kolor i czarny front dobrze się razem komponują może i ja kiedyś swoją przemaluję na jakiś lepszy kolor.

Gaggia Deluxe Parts Diagram.
Źródło: https://pl.pinterest.com/pin/367395282074844875/

Dla lepszego zapoznania się z wnętrzem Gaggia Deluxe zamieszczam Parts Diagram.
Obudowa drugiej siostry Gaggia Selecta Deluxe jest identyczna jak w Gaggia Classic z tym tylko że nie jest wykonana z blachy nierdzewnej i była też stosowana w modelu Gaggia Classic Coffee który był wyposażony w zawór trójdrożny.

Otwór mocujący do wylotu zaworu trójdrożnego.

Obudowa oryginalnie jest wyposażona w otwór do zamontowania podzespołów od zaworu trójdrożnego. Posiadając części od innego ekspresu w bardzo łatwy sposób można ją przerobić na ekspres zbliżony do Classica.

Uszkodzony zaworek grupy Gaggia Selecta Deluxe.

Uszkodzony zaworek grupy Gaggia Selecta Deluxe.

Mój egzemplarz ma uszkodzony zaworek, niestety już taką zakupiłem a więc jeśli chciał bym ją doprowadzić do stanu i ładu musiał bym wydać 62zł na cały nowy zaworek.

Klawiatura Gaggia Classic oraz Gaggia Selecta Deluxe.

Klawiatura Gaggia Classic oraz Gaggia Selecta Deluxe.

Panel przełączników też jest taki sam jak w modelach z zaworem trójdrożnym, z tym tylko że nie ma tutaj tej metalowej ramki lub jej brakuje ??. Na zdjęciach widnieje klawiatura wyjęta z Classica z ramką oraz po prawej wyciągnięta z Gaggia Selecta Deluxe, układ konektorów od tyłu też jest identyczny jak w Classicu. Jest to dobre rozwiązanie firmy aby stosować te same części w różnych modelach ekspresów.


Elektryka ekspresu jest już inna niż w Classicu, pominięte są piny odpowiedzialne za zawór trójdrożny więc nie było by możliwe zastosowanie tej samej elektryki w ekspresie który chcieli byśmy przerobić na typowego Classica.

Gaggia Selecta Deluxe Parts Diagram.

Źródło: https://www.theespressoshop.co.uk/en/Gaggia-Classic-Spare-Parts/cc-41.aspx

Parts Diagram ekspresu wzbogacony o zdjęcia kilku elementów takich jak kolby, sita czy wylewka pary od Rancilio Silvia które z powodzeniem możemy zastosować w tym ekspresie.

Koniec tego pisania, czas zrobić dobrą kawkę .........


Keep calm and make coffee

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz