Przerdzewiałe Rancilio Silvia i odwiercanie grzałki z bojlera
No dobra kolejny raz mogę powiedzieć że mnie coś zaskoczyło chociaż wielokrotnie mówiłem że już nic zaskoczyć mnie nie może ale jak przyjeżdża do was ekspres który wygląda jak by go ktoś w rzece trzymał to można się trochę zdziwić. Ale nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło bo przynajmniej miałem okazję popracować nad wymianą grzałki w bojlerze który ma ją teoretycznie na stałe :)
W sumie temat powinienem zacząć od tego że osoba która w ogóle sprzedała Jakubowi ten ekspres jest dla mnie skończonym de***em !!! Sprzęt zakupiony na OLX a zdjęcia wykonane tak aby nie było za dużo widać co w środku siedzi. Osobiście powiem wam tak że jeśli by to na mnie trafiło to nawet nie bawił bym się w naprawę tak zniszczonego ekspresu tylko wystąpił o zwrot pieniędzy a jeśli pan nie chciał by po dobroci to wysłał ekspres na ekspertyzę do autoryzowanego serwisu a następnie założył sprawę cywilną o zwrot poniesionych kosztów.
Bardzo duże wżery w ramie pod zbiornikiem
Po prawej widoczne wygięcie dna
Spęcznienie materiału pomiędzy blachami
Rama oberwała bardzo mocno, wiem że teraz tego nie widać bo kolega Jakub już ją trochę podratował malując ale jest źle. Miejsce które oznaczyłem spuchło, pomiędzy dwoma blachami jest spęcznienie spowodowane przez rdzę które prędzej czy później i tak bardziej urośnie i tym trzeba się zająć jak najszybciej. Rama zostanie wypiaskowana a następnie trafi na warsztat do znajomego, następnie przejdzie jeszcze mycie fosolem aby usunąć wszystkie tlenki rdzy i dopiero wtedy pomalowana. Na koniec we wszystkich otworach gdzie były gwinty zostaną zamontowane nierdzewne nitonakrętki aby w gwintach nie występowały ogniska rdzy bo tam właśnie rdza tworzy się najszybciej.
Mocno zniszczone komponenty ekspresu, dziwny osad ?
Śruby utkwiły w dolnej części bojlera
Większość śrub urwała się w trakcie odkręcania.
Problemem następnym okazał się bojler ekspresu, stalowe śruby zardzewiały i spęczniały w mosiężnym uchwycie grupy na tyle mocno że urwały się w trakcie ich wykręcania. Ekspres dotarł do mnie już z urwanymi śrubami, dwie były wykręcone zaś reszta siedziała urwana w uchwycie grupy :(
Zapchany elektrozawór kamieniem.
Zawór OPV całkowicie zakamieniony
Piach wysypujący się z ekspresu.
Grzałka zaklejona kamieniem.
Jeszcze więcej piachu ?
Powyższych zdjęć chyba nie trzeba za bardzo tłumaczyć, pokazują bardzo dobrze jakim trzeba być ...... aby wcisnąć drugiej osobie tak zjechany ekspres !!!! Elektrozawór zawalony piachem, zawór OPV zapchany kamieniem, aby oddzielić bojler od uchwytu grupy musiałem użyć młotka bo tak było razem ze sobą to zespawane. Po tym co zobaczyłem twierdzę że ten ekspres nigdy ani razu nie ujrzał żadnego środka odkamieniającego. Na tym etapie jeszcze byłem w miarę optymistycznie nastawiony bo nie wiedziałem że czeka mnie kombinowanie z wymianą grzałki na nową :)
Próby wyciągnięcia reszty śrub
Eh szkoda gadać :(
Uchwyt w trakcie moczenia
Przystąpiłem do prób wyciągnięcia pozostałych śrub, wyszła jedna po dobroci a reszta ??? Moczyłem je we wszystkim co miałem WD40 oraz inne im podobne, próbowałem nawet podgrzewania małym palnikiem oraz płynu hamulcowego bo ma właściwości penetrujące i nadal nic :( Na chwilę obecną odpuściłem sobie uchwyt grupy niech się moczy dalej a ja postanowiłem odkamienić grzałkę w bojlerze.
Grzałka Rancilio w trakcie odkamieniania
Najlepszy moim zdaniem środek do Rancilio
Aby dobrze odkamienić grzałkę i cały bojler użyłem mojego ulubionego środka który bardzo dobrze radzi sobie w Rancilio i gorąco wam go polecam bo usunął ona całkowicie kamień z grzałki do gołej miedzi ale trzeba było użyć mocniejszego roztworu. Niestety po takim odkamienieniu finał był taki iż grzałka zaczęła przewodzić w teście diody co wskazywało na jej przebicie a wartości były na tyle niskie że na pewno zakończyło by się to u mnie w domu zwarciem lub małymi fajerwerkami :( Dlaczego się tak dzieje z grzałkami ? Odpowiedź jest prosta, wpierw zapominamy o odkamienianiu i grzałka oblepia się kamieniem. Kiedy jest oblepiona kamieniem musi osiągać wewnątrz wyższe temperatury aby wypromieniować tą samą moc przez kamień który ją blokuje a to doprowadza do mikropęknięć. Po prawidłowym odkamienieniu takiej grzałki woda przez pęknięcia dostaje się do wewnątrz i powoduje zwarcie :( A jak sprawdzić multimetrem czy grzałka ma przebicie ? to możecie zobaczyć na filmie poniżej który znalazłem.
Zacząłem grzebać po sieci bo gdzieś kiedyś widziałem moda z odwiercaniem grzałki, po kilku minutach znalazłem pożądany link i zacząłem studiować temat czy jestem w stanie to zrobić ?? Link tutaj: https://coffeeforums.co.uk/topic/10249-rancilio-silvia-boiler-element-repair-tripping-rcdgfi/ Z tego co wyczytałem w linku to panu udało się wymienić grzałkę ale na słabszą o mocy 900W a dla przypomnienia Rancilio dysponuje mocą 1100W. Z większej na mniejszą trochę słabo i zacząłem ponowne poszukiwania czy jestem w stanie zakupić mocniejszą grzałkę ??
Grzałka 1200W z ebarista.pl
Na stronie ebarista.pl znalazłem grzałkę która wizualnie odpowiadała temu czego oczekiwałem, nie miałem do niej żadnych danych o jej średnicy czy długości i postanowiłem zamówić ją w ciemno. Grzałka była opisana że jest na 220v oraz jej moc znamionowa to 1200W więc jeśli by pasowała to Rancilio zyskało by mocniejszą grzałkę niż w oryginale ? Grzałka kosztowała mnie 98.40zł plus 12zł za paczkomat i pozostało mi tylko czekać bo na tej wspaniałej stronie www.ebarista.pl nic nie mają na miejscu a to że coś u nich piszę że jest w magazynie to czysta fikcja :/ oraz pamiętajcie że jak coś od nich zamawiacie i napiszecie emaila typu co z waszym zamówieniem ? to nie macie co liczyć na odpowiedź bo nie odpowiadają. Bezpośredni link do grzałki znajdziecie tutaj https://ebarista.pl/1755340-heating-element-1200w-220v.html?qty=1 lub jeszcze podam jej nr. SKU 1755340 jak by link wygasł. Oczywiście zapomniałem wraz z grzałką zamówić takich teflonowych uszczelnień jak w tym linku gdzie opisana jest jej wymiana ale na szczęście później wam pokarzę jak sobie z tym poradziłem.
Zawory po wyczyszczeniu i regeneracji
Uchwyt grupy po odwierceniu śrub oraz kompleksowym wyczyszczeniu.
W oczekiwaniu na części i jakieś pomysły doprowadziłem do ładu i składu zawór pary oraz zawór OPV który był totalnie zablokowany kamieniem i raczej nie działał on prawidłowo przez co większe ciśnienie szło zapewne na grupę a że pompa była już leciwa to ciśnienie mogło wydawać się w miarę normalne. Dolna część bojlera wymagała dużo więcej pracy, oddałem tą część na rozwiercanie bo poddałem się z dalszymi próbami wyciągania zardzewiałych śrub. Otwory zostały rozwiercone a gwinty poprawione na wymiar M6, na szczęście jest tutaj na tyle dużo mięsa że z powodzeniem można powiększyć gwinty o jeden rozmiar i wkręcić większe śruby ale że wiertarki stołowej u mnie w domu bark więc całość wylądowała u znajomego.
W piwnicy u Stacha :) Rama na poprawkach
No dobrze grzałkę już mam ale domówiłem jeszcze uszczelnienia teflonowe więc w między czasie zająłem się ramą. Rama jest już po piaskowaniu ale wylądowała ona u mojego kolejnego znajomego który pomógł mi ją doprowadzić do ładu i składu oraz wspawał wzmocnienia.
Rama po odcięciu spawów i wyciągnięciu rdzy.
Tak to wszystko to sypiąca się rdza.
Uporać się z tym spęcznieniem materiału nie było łatwo, rama wymagała rozcięcia na spawach a następnie cienką tarczą Stachu wyciął pozostałości rdzy, część rdzy została wyskrobana wkrętakiem gdzie nie sięgała już tarcza od gumówki. Na zdjęciach możecie podziwiać ile rdzy było pomiędzy dwoma blachami, po ściśnięciu ściskami i ponownym zespawaniu rama odzyskała swój pierwotny kształt.
Rama po naprawie, nadal widoczne bardzo mocne wżery
Rama na nowo pospawana
Dodatkowe spawy z prawej strony
Miejsce spęczenia metalu na nowo pospawane
Otwór pod przewody równiej widać w tej okolicy wżery
Bardzo mocne wżery przy zbiorniku ociekowym.
Miałem tą ramę szpachlować ale pan lakiernik powiedział mi że lepiej abym to zostawił ponieważ szpachle które są na rynku to i tak będą się odparzać przy wygrzewaniu lakieru ?? Trochę mnie to zdziwiło i zasmuciło ale ok stwierdziłem że tak zostawię skoro pan lakiernik ma to przećwiczone i teoretycznie szpachla pod lakier proszkowy się odparza ? Jest jeszcze inna metoda naprawy takich głębokich wżer, cynowanie ale ja w domowych warunkach nie jestem w stanie wykonać cynowania przy użyciu palnika aby sobie domu przy okazji nie podpalić. Cynowania używa się w renowacji starych aut zamiast szpachlowania dużych wżer więc teoretycznie można by kiedyś ramę oddać do warsztatu i przetestować cynowanie takiej ramy. Jeśli jeszcze nie zwróciliście uwagi zaspawane jest to łączenie elementów które normalnie widać na boku ekspresu kiedy stoi zmontowany, ma to po pierwsze znaczenie estetyczne a po drugie wzmacnia całą tą lichą ramę ekspresu.
Rama po malowaniu grubą warstwą lakieru
Rama na froncie otrzymała podwójną warstwę lakieru ze względu na te wżery i po dodaniu lekkiej struktury na powierzchni te wżery całkiem nieźle się maskują, z efektu jaki wyszedł byłem naprawę mocno zadowolony.
Zregenerowany uchwyt grupy wraz z nowymi śrubami.
Uchwyt grupy po regeneracji
Pompa z ekspresu Gaggia Baby, wsporniki z ekspresu Gaggia Millenium
Nowa uszczelka grupy fi 74mm x 3.5mm
Ekspres po mału nabiera kolorków i powraca do życia ale nadal nie uporałem się z grzałką i pora to zmienić. Wspaniała strona www.ebarista.pl po miesiącu walenia w Ch*** nie dostarczyła mi uszczelnień teflonowych takich jak w tym linku https://coffeeforums.co.uk/topic/10249-rancilio-silvia-boiler-element-repair-tripping-rcdgfi/ więc jestem zmuszony improwizować a na wszelki wypadek zamówiłem uszczelnienia grzałki w trzech różnych rozmiarach.
USZCZELKA PŁASKA PTFE ø 17x13.2x1.5 mm nr. 1786400 cena: 2.34zł USZCZELKA PŁASKA PTFE ø 17x13x2 mm nr. 1186982 cena: 2.34zł USZCZELKA PŁASKA PTFE ø 17x13x3 mm nr. 1186079 cena: 3.51zł Tak na marginesie jak zamawiałem uszczelnienia to jak zwykle strona pokazywała że są one na magazynie ? Ale po dwóch tygodniach jak się w końcu do nich dodzwoniłem to Pan uświadomił mnie że nie wie gdzie są moje uszczelki bo o dziwo zatrzymali im paczkę we Włoszech ? Dziwne no nie kupujecie coś co teoretycznie jest na magazynie a przez telefon słyszycie że paczka we Włoszech utknęła ? Oczywiście na koniec usłyszałem coś w rodzaju że będziemy w kontakcie i do usłyszenia ale oczywiście nikt się nie raczył do mnie odezwać. Nawet po tym jak napisałem że rezygnuję po miesiącu oczekiwania z mojego zamówienia to od ponad tygodnia nie dostałem żadnego maila :/ Jeśli chcecie aby ktoś was olał z góry na dół ciepłym moczem to polecam stronę www.ebarista.pl !!!!! a jest to dawna strona www.atp-czesci.pl
Bojler Rancilio oraz nowa grzałka 1200W
Stara grzałka jeszcze w bojlerze
Nowa grzałka a stara grzałka okazała się bardzo zbliżona :) Rozstaw pomiędzy nimi jest praktycznie identyczny, no dobra jest jakiś milimetr różnicy ale grzałka jest wykonana z miedzi a więc ten milimetr to się dognie jeśli będzie taka potrzeba. Nowa grzałka posiada gwinty 1/4" w rozstawie około 36mm
Bojler po odwierceniu grzałki
Oszlifowane miejsca pod grzałkę.
Grzałka została odwiercona a bojler był przygotowany pod płaską podkładkę izolującą. Po zdjęciach od góry widać że jeden otwór delikatnie został przesunięty inaczej nowa grzałka kołnierzem oparła by się o ten odlew wewnątrz który służy do przykręcania termostatów. Zostały rozwiercone też otwory w których teraz zamiast M5 będą śruby o wymiarach M6, nie wiem czy to widać ale obok rozwierconych otworów pod M6 musiałem też podszlifować ściankę bojlera bo łeb śrub nie dochodził do końca płaszczyzny i opierał się na promieniu obok otworu.
Wnętrze bojlera ECM CASA IV
Sytuację z uszczelnieniami uratował mi ekspres ECM CASA IV który stoi w częściach u mnie w pokoju, tam też jest identyczna grzałka jak ta którą zakupiłem ale zamiast płaskich uszczelnień są stożki oraz zastosowane oringi fi 13 x 2 mm. Stwierdziłem że skoro chwilowo nie mam innego pomysłu na uszczelnienia które do mnie nie dojechały to wykonam wewnątrz takie właśnie stożki i użyję oringów do uszczelnienia grzałki.
Fazownik 90 stopni
Bojler po wykonaniu stożków pod oringi
Grzałka z założonymi oringami fi 13 x 2 mm
Grzałka 1200 W
Przy użyciu fazownika do otworów wykonałem stożki uszczelniające w mosiężnym bojlerze, myślałem że gorzej to będzie szło ale założyłem na wiertarkę przedłużkę do bitów a w nią fazownik dzięki czemu mogłem spokojnie sięgnąć do dna bojlera. Na koniec trzeba było jeszcze wypolerować stożki papierem ściernym ale mały krążek papieru na turbince elektrycznej oszczędził mi w tym dużo czasu a przy okazji ładnie je wyrównał bo po frezie wyglądały jak by je ktoś siekierą wykonał :)
Bojler z nową grzałką
Nowa grzałka założona w bojlerze
Grzałka siedzi w bojlerze jak by była do niego przeznaczona, jest tylko jeden mankament tej grzałki że odwrotnie wypadają konektory podłączeniowe i są skierowane w kierunku rurki doprowadzającej parę do zaworu. Ten jeden konektor przy rurce pary będę musiał zastąpić innym kontowym aby nie oparł się o rurkę bo nie wytrzyma on temperatury gorącej pary i pewnie stopi mu się obudowa ?
Ekspres w trakcie testu szczelności
Grzałka z nowymi konektorami i czujnikiem typu K
Operacja odwiercania grzałki zakończona powodzeniem :D stożki uszczelniające wyszły mi tak idealnie że nie było żadnego problemu z wyciekami z pod nowej grzałki. Konektor kontowy założyłem z odzysku który odciąłem od przerabianej Gaggia Classic, nie mogłem użyć nowego bo nadal nie dorobiłem się zaciskarki do konektorów kontowych gdyż kosztuje ona ponad 200zł.
Sonda typu K z gwintem M3 zakupiona na Aliexpress za 2.59 usd plus 3 usd za przesyłkę :/ Niestety często przesyłki kosztują mnie więcej niż zakupione jakieś drobne elementy na Ali ale zawsze zależy mi aby dotarły do mnie jak najszybciej dlatego dopłacam do przesyłek Aliexpress Standard Shipping bo często mam potrzebne części w ciągu dwóch tygodni w domu a to szybciej niż przesyłki z www.ebarista.pl :) Link do sondy https://www.aliexpress.com/item/32844234376.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.27424c4dH6H7Up
Skończony ekspres wraz z założonym PIDem
Bojler z nową grzałką 1200W
Na koniec jeszcze kilka fotek skończonego ekspresu :) Na początku nie myślałem że to się uda bo byłem sceptycznie nastawiony do tego czy uda się uszczelnić grzałkę ale teraz widzę że była to dobra decyzja, Jakub ograniczył dzięki temu koszty naprawy ekspresu bo nie musiał inwestować w bojler i grzałkę 500zł a przy okazji wyszło na to że ekspres zyskał jeszcze mocniejszą grzałkę niż w oryginale :D Teraz wiem że jeśli będę szukał w przyszłości Rancilio to będzie to model w którym będę mógł właśnie w taki sam sposób wymienić grzałkę a nie model z wymienną grzałką która kosztuje dwa razy tyle co ta którą tutaj zastosowałem. A więc pamiętajcie aby nie rezygnować ze swoich bojlerów tak szybko i nie spisywać ich na straty w przypadku awarii :) wyślecie ekspres, wymienię grzałkę i ekspres będzie jak nowy a i koszty będą mniejsze niż wymiana bojlera :) Zatem do zobaczenia i do następnego moda :D
Kawał dobrej roboty. :) Wlasnie wczoraj rozkrecilem swojego Rancilio z olx aby zajrzec do baniaka - a tam czarno i pare nalotów na sciankach tylko. Obawialem sie czy nie bedzie w środku taczki piasku - wolalem sprawdzic to zanim zaczne wloze w ekspres wiecej czasu. Przy okazji - wole mieć 15 barów, bo taka "napowietrzona kawa" lepiej mi smakuje. Czy z tej oryginalnej pompy w rancilio (albo z zamiennika) da sie tyle wycisnac?
Najczęściej daje się wycisnąć około 13bar może 13.5 z ULKI, nie wiem jak z Invensys która jest mocniejsza bo zamiast 48W ma 65W mocy. https://north.pl/karta/cl7-pompa-cisnieniowa-do-ekspresu,735-TR-0194.html
Czy pompa wymontowana z Ekspres Cafissimo Classic bedzie sie nadawać? Zgodnie ze specyfikacją ciśnienie to "do 15 bar". Ktos w okolicy sprzedaje takowy za grosze - pompa podobno sprawna.
Dzień dobry, potrzebowałabym rady. Mam ekspres gaggia classic (stare wydanie ok 2005r.) i chciałabym wymienić dyszę spieniającą taka, jaka jest np. w nowych wersjach gaggia classic. Mogę zwyczajnie wymienić samą tą dyszę?
Do tego modelu możesz założyć dyszę od rancilio V1 którą zakupisz tutaj https://www.coffeesite.pl/dysze-i-koncowki-dyszy/53-dysza-spieniajaca-starszego-modelu-ekspresu-rancilio-silvia.html W najnowszych modelach Gaggia V3 dysza jest już innej konstrukcji i swoje kosztuje bo trzeba na nią wydać jakieś 300zł, pisałem juz o tym w tym temacie https://gaggiaclassicmods.blogspot.com/2020/10/wylewka-pary-gaggia-v3-dostepne-w.html
Kawał dobrej roboty. :) Wlasnie wczoraj rozkrecilem swojego Rancilio z olx aby zajrzec do baniaka - a tam czarno i pare nalotów na sciankach tylko. Obawialem sie czy nie bedzie w środku taczki piasku - wolalem sprawdzic to zanim zaczne wloze w ekspres wiecej czasu. Przy okazji - wole mieć 15 barów, bo taka "napowietrzona kawa" lepiej mi smakuje. Czy z tej oryginalnej pompy w rancilio (albo z zamiennika) da sie tyle wycisnac?
OdpowiedzUsuńNajczęściej daje się wycisnąć około 13bar może 13.5 z ULKI, nie wiem jak z Invensys która jest mocniejsza bo zamiast 48W ma 65W mocy. https://north.pl/karta/cl7-pompa-cisnieniowa-do-ekspresu,735-TR-0194.html
OdpowiedzUsuńCzy pompa wymontowana z Ekspres Cafissimo Classic bedzie sie nadawać? Zgodnie ze specyfikacją ciśnienie to "do 15 bar". Ktos w okolicy sprzedaje takowy za grosze - pompa podobno sprawna.
OdpowiedzUsuńNie mam zielonego pojęcia ??? Ale na 99% to jest tam zwykła ULKA a bynajmniej tak myślę ?
UsuńA jakby 2 ulki podłączyc szeregowo? Ciśnienie się zsumuje?
OdpowiedzUsuńNie prościej założyć filtr do kawy ciśnieniowy (z jedną dziurką)- bedzie napowietrzona
OdpowiedzUsuńDzień dobry, potrzebowałabym rady. Mam ekspres gaggia classic (stare wydanie ok 2005r.) i chciałabym wymienić dyszę spieniającą taka, jaka jest np. w nowych wersjach gaggia classic. Mogę zwyczajnie wymienić samą tą dyszę?
OdpowiedzUsuńDo tego modelu możesz założyć dyszę od rancilio V1 którą zakupisz tutaj https://www.coffeesite.pl/dysze-i-koncowki-dyszy/53-dysza-spieniajaca-starszego-modelu-ekspresu-rancilio-silvia.html
UsuńW najnowszych modelach Gaggia V3 dysza jest już innej konstrukcji i swoje kosztuje bo trzeba na nią wydać jakieś 300zł, pisałem juz o tym w tym temacie https://gaggiaclassicmods.blogspot.com/2020/10/wylewka-pary-gaggia-v3-dostepne-w.html