Strony

wtorek, 9 grudnia 2014

Gaggia Classic pierwsze mody

Jakiś czas temu stałem się szczęśliwym posiadaczem ekspresu Gaggia Classic, niestety moje szczęście nie trwało zbyt długo. Stan ekspresu był adekwatny do ceny za jaką go kupiłem a sprzedający usilnie twierdził że to wszystko to tak ma być "nic tylko wlać wodę i robić kawę. Prawie przeżarty bojler, potrzaskana łyżka czy cieknący zawór pary to tylko niektóre rzeczy jakie mnie w nim załamywały. Na domiar złego ekspres okazał się sztuką jaką sam licytowałem na allegro jako uszkodzoną i zostałem przelicytowany. To wszystko na tyle mnie zraziło że po rozbiórce ekspresa wylądował on na kilka miesięcy w kartonie w częściach.
W końcu jednak zabrałem się za ekspres i za modyfikacje i ulepszenia jakie chciałem w nim wprowadzić.
   
         











            Pierwszą rzeczą jaką się zająłem było mocowanie prysznica, oryginalne jest wykonane z ZnAl czyli z stopu cynku z aluminium lub aluminium z miedzią, po więcej na temat ZnAl odsyłam do WIKI_TUTAJ. Niestety ZnAl po pewnym czasie zaczyna się wręcz rozkładać w naszym ekspresie dlatego ja poszedłem o krok dalej i wykonałem mocowanie prysznica ze stali nierdzewnej.

Po lewej oryginalne mocowanie prysznica oraz oryginalny prysznic a po prawej nowe nierdzewne mocowanie prysznica i nowy prysznic




Stal kwasoodporna nie reaguje z gorącą wodą tak jak ZnAl i będzie mi służyć po wieki. Nowe sito  prysznica jest trochę inne niż stare, jest przede wszystkim większe o 0.5 mm i jest lekko wypukłe. Wymiar prysznica to 51.5, na ten sam wymiar można też zakupić prysznic IMS ale jest dużo droższy niż prysznic Gaggia.
Prysznic jest do nabycia na tej stronie www.akcesoriabaristy.pl . Niedawno też na jednej stronie znalazłem mocowanie prysznica wykonane z mosiądzu, będzie ono tak samo trwałe jak wykonane ze stali kwasoodpornej. Można je nabyć na tej stronie http://www.gastroparts.pl jego numer katalogowy to 529166 Water dispersion. Informację zwrotną jaką dostałem na temat jego ceny i dostępności trochę mnie przeraziła: cena: 158,69 zł netto /1 szt./ + koszt transportu 25 zł netto.
Z pewnością taniej będzie zakupić kawałem mosiądzu na złomie po cenie złomu użytkowego i zlecić wykonanie komuś kto ma dostęp do tokarki i frezarki lub centrum obróbczego.
Po montażu prysznica wyszedł mały defekt, wykonałem 6 zamiast 4 otworów w mocowaniu prysznica. Niestety dwa otwory na jednej lini z śrubami mocującymi nie wchodzą w rachubę, na tej samej lini znajduje się otwór wylotowy wody w grupie. Efekt był taki że woda z dużą prędkością przelatywała przez mocowanie i uderzała bezpośrednio w prysznic co za tym idzie chlapiąc na wszystkie strony. Prawidłowo powinna uderzać w tył mocowania prysznica swobodnie się rozpłynąć i otworami wypłynąć na prysznic, na całe szczęście defekt udało się usunąć gwintując dwa otwory i wkręcając tam nierdzewne śrubki m4.

Pierwsze montaż mocowania prysznica i pierwsze testy.

Uchwyt prysznica po poprawce, dwa otwory już zakołkowane

Grupa w całości można robić kawę


BOJLER

                  Niestety nasz nieszczęsny bojler też jest wykonany z ZnAl i po pewnym czasie pojawiają się w nim wżery, z czasem stają się na tyle duże że nasz ekspres zaczyna przeciekać. W planach na przyszłość mam zamiar wykonać nowy bojler cały z mosiądzu na maszynie numerycznej lecz jak na razie są to odleglejsze plany. Mój bojler był w stanie niestety kiepskim, owszem można z powodzeniem zakupić nowy bojler na tej stronie www.north.pl jest to koszt około 200zł. Oprócz bojlera Gaggia pasuje też bojler od ekspresu KitchenAid Artisan Espresso 5KES100. Jedynym mankamentem będzie gwint pod termostat gdyż w bojlerach Gaggia jest M4 a w bojlerach KitchenAid jest M5. Sprawę oczywiście można rozwiązać w prosty sposób wkręcając tam zestaw do naprawy gwintu M4 który po zewnątrz ma gwint M5, niestety nie mam pojęcia gdzie można kupić bojler od KitchenAid.
Mi udało się dorwać używany bojler w dobrym stanie, miał trochę nalotu i małe wżerki. Oszczędzając sobie czasu i roboty oddałem bojler na szkiełkowanie. Koszt to zaledwie 15zł a efekt po szkiełkowaniu bardzo mnie zadowolił.

Po lewej bojler po szkiełkowaniu a po prawej bojler w oryginalnym stanie.

Gaggia Classic bojler

Po szkiełkowaniu należy pamiętać o dotarciu na drobnym papierze ściernym czoła bojlera aby dobrze i równo dolegał do grupy i uszczelki. Szkiełkowanie nie usuwa wżer powstałych w bojlerze a czasami nawet je bardziej uwydatnia dlatego przed montażem na nowej uszczelce tak ważne jest ich usunięcie lub zminimalizowanie jak to tylko możliwe.

MIEĆ MIEDŹ A NIE MIEĆ MIEDZI

Czyli miedź w naszym ekspresie, po pierwszym złożeniu ekspresu do kupy z wyszkiełkowanym bojlerem i nowym mocowaniem prysznica postanowiłem wszystko ładnie przepłukać wodą z kwaskiem cytrynowym. Jak się później okazało miedź z rurki w grupie oraz miedź z rurki pary roznosi się po ekspresie miedziując inne elementy, oczywiście należy też pamiętać że nie należy ona do najzdrowszych metali. Często można znaleźć zdjęcia ekspresów w środku zawalonych miedzią, ja postanowiłem temu przeciwdziałać. Pierwsze czym się zająłem to wymiana rurki w grupie na stal nierdzewną, nie było to skomplikowane. Rurka miedziana wyjdzie swobodnie używając do tego jakiś szczybcy lub kombinerek, następnie musimy zaopatrzyć się w wałeczek fi 8mm i delikatnie wbić go w miejsce gdzie była rurka miedziana. Otwór jest delikatnie zgniatany po zamontowaniu rurki miedzianej dlatego musimy go wyprostować przed montażem nowej rurki nierdzewnej. wałeczek albo raczej sworzeń dostaniemy w sklepie z śrubami zaś rurka miedziana fi8 x 1000mm kosztuje około 10-15zł. Po delikatnym wbiciu nowej nierdzewnej rurki pozostaje ponowne jej zaciśnięcie aby się przypadkiem nie wysunęła gdyż otwór mocujący jest stosunkowo krótki. Ja zagniotłem mocowanie rurki używając do tego celu małego imadła.

Grupa po montażu nowej nierdzewnej rurki i po pierwszych testach

Gaggia Classic




 Powyżej widoczna miedz które dotarła aż do wylewki pary i osadziła się wewnątrz.

Tutaj widać jak miedz zamiedziowała cały zawór pary. Fajnie by było wymienić jeszcze rurkę pary łączącą zawór z wylewką lecz myślę że jest to na tyle skomplikowane iż zostawię to na przyszłość na innego moda.
Keep calm and make coffee

2 komentarze:

  1. Istnieje możliwość zmiany bojlera na bojler nierdzewny z 2015? Jest on też większy i może dawać lepsze efekty przy robieniu kawy.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Może i jest większy ale w środku Gaggia 2015 jest jak by to powiedzieć dużo plastiku ? Inaczej Gaggia 2015 to tani ekspres pokroju Gaggia Espresso Pure w metalowej obudowie. Jak popatrzysz na diagram elementów to chyba nawet użyli tej samej grupy od Espresso Pure przez co ekspres nie posiada zaworu trójdrożnego i stał się zwykłym zaworkowcem który otwiera się przy ciśnieniu 5.5Bara.

      Usuń